Domácí ovál v Sokole Říčany

Rekonstrukce oválu T. J. Sokol Říčany a Radošovice

Jedná se můj domovský ovál, na kterém trénuji  sedmým rokem děti atletiku, tedy srdeční záležitost. Ovál byl dlouho ve špatném technickém stavu. Nevyhovující šatny z roku 1936 již delší dobu chátraly. Vlastní ovál byl z části zastavěn novým tenisovým kurtem oddílu tenisu a bylo v plánu celou plochu postupně zaplnit tenisovými kurty. Dráha byla zkrácena z 300m na 236,4… m. Naštěstí zde po roce 2000 parta atletických nadšenců obnovila atletický oddíl a ovál se začal probouzet k životu. Tahounem veškerých změn a rozvoje byl Marek Holinka, říčanský atletický patriot, dlouholetý předseda oddílu atletiky, který zde pravidelně pořádá atletický desetiboj a dlouhá léta vedl svou dětskou tréninkovou skupinu.

Já jsem se k oválu přichomýtl až přes své děti a trénování atletiky. Samozřejmě jsem si říkal, že by bylo fajn zlepšit podmínky pro trénink i závody. Nebyl jsem sám, také starosta sokola Robert Bělohlávek a mnoho dalších včetně vedení města chtěli změnu k lepšímu. Výsledkem  snažení všech v Sokole je rekonstruovaný atletický ovál délky 240m včetně sektorů pro skoky, hody a vrhy, umělého osvětlení dráhy, workoutu a šaten.

Posuďte výsledek, na zrekonstruovaném ovále probíhají každý den tréninky i školní výuka, kapacitou areál přestává stačit. Ve škole U Říčanského lesa v roce 2018 vznikl další ovál, tentokrát školní 250m uprostřed s nafukovací halou pro zimní tréninky fotbalistů a ragbistů, mimochodem částečně výsledek Generelu sportovní vybavenosti města Říčany, který zpracovala naše projekční kancelář Sportovní projekty s.r.o. v roce 2006 pro město Říčany. Dalším logickým krokem by měl být dle mého názoru městský stadion pro atletiku, ragby a fotbal s tribunou pro minimálně 1500 diváků, který má každé okresní město velikosti Říčan, nejlépe rovnou s certifikací WRU, IAAF a UEFA 2. kategorie.

Říčanský Sokol může nyní nasměřovat síly ke stavbě nové sokolovny v Říčanech Radošovicích na místě dnešní provizorní dřevostavby ze 30. let 20. století.

Autor dokumentace oválu a trenér místního atletického oddílu: Ing. arch. Viktor Drobný

Projekt 2014, získání dotace 2016, realizace 2016-2017

https://info.ricany.cz/mesto/sportoviste-v-sokolske-ulici-zari-novotou-